2026/05/27

Polgármesterek, alpolgármesterek, képviselők díjazása. ( 2026 májusi állapot szerint )

 Nem árt ha tudjuk. Az infók a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény illetve a www.gyomaendrőd.hu-ról származnak

Egy 10 000 és 30 000 lakos közötti (10 000 fő fölötti) kisváros főállású polgármesterének alapilletménye bruttó 1 300 000 Ft/hó, míg a társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíja a képviselő-testület döntésétől függően legfeljebb bruttó 585 000 Ft/hó lehet. A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény (Mötv.) alapján a pontos összegek és juttatások az alábbiak szerint alakulnak:
1. A polgármester díjazása és juttatásai (Főállásban)A törvény szerint ebben a lakosségszám-kategóriában (10 001–30 000 fő) a polgármesteri illetmény a megyei jogú városok polgármesteri bérének a 70%-a.Alapilletmény: bruttó 1 300 000 Ft/hó.Költségtérítés: Az alapilletmény 15%-a, azaz havonta fix bruttó 195 000 Ft. Ez a tisztség ellátásával összefüggő dologi kiadások szabad felhasználású átalánya. Egyéb juttatások:Icafizetés / Cafeteria: A képviselő-testület a helyi önkormányzati köztisztviselőkre vonatkozó szabályok szerint cafeteria-juttatást állapíthat meg részére. Hivatali gépjármű: Biztosítható részére hivatali autó személyes használatra is, amelynek költségeit (üzemanyag, fenntartás) az önkormányzat rendeletben szabályozott módon állhatja. Jubileumi jutalom és szabadság: A köztisztviselői törvény szerinti munkavégzéshez kapcsolódó jogosultságok (pl. pótszabadságok).
2. A társadalmi megbízatású alpolgármester díjazása és juttatásaiA társadalmi megbízatású alpolgármester a főállása (civil munkája) mellett látja el a feladatot. Díjazását a képviselő-testület mérlegeli, de a törvény kőkemény plafonhoz köti: nem haladhatja meg az elméleti társadalmi megbízatású polgármester tiszteletdíjának 90%-át. Tiszteletdíj: Maximum bruttó 585 000 Ft/hó. (A számítás alapja: a főállású polgármesteri bér 50%-a a társadalmi polgármesteré, azaz 650 000 Ft, ennek a 90%-a a maximum alpolgármesteri díj). A testület ennél kevesebb összeget is megállapíthat. Költségtérítés: A megállapított tiszteletdíjának a 15%-a. Ha a maximális összeget kapja, ez havonta bruttó 87 750 Ft. Egyéb juttatások: Mivel nem főállású köztisztviselői jogviszonyban áll, cafeteria és jubileumi jutalom nem jár neki. A feladatellátáshoz szükséges technikai eszközöket (pl. hivatali mobiltelefon, laptop) az önkormányzat biztosítja a számára.
Gyomaendrőd esetében a törvényi szabályozás alapján a tisztségviselők díjazása pontosan a lakosságszám (kb. 12 500 fő) szerint meghatározott kategóriába esik.
A képviselő-testület döntései alapján Toldi Balázs polgármester és Lehóczkiné Timár Irén társadalmi megbízatású alpolgármester juttatásai az alábbiak szerint alakulnak:
1. Toldi Balázs polgármester díjazása (Főállásban)A 10 000 és 30 000 lakos közötti városok vezetőire vonatkozó kötelező törvényi összeget kapja:Alapilletmény: bruttó 1 300 000 Ft/hó.Költségtérítés: az illetmény 15%-a, azaz havonta fix bruttó 195 000 Ft.Összesen: bruttó 1 495 000 Ft/hó.Egyéb: Cafeteria-juttatás (a köztisztviselői szabályzatnak megfelelően), valamint hivatali gépjármű használata a feladatellátáshoz.
2. Lehóczkiné Timár Irén alpolgármester díjazása (Társadalmi megbízatásban) Gyomaendrődön az alpolgármesteri feladatokat társadalmi megbízatásban (nem főállásban) látják el. A testület a jogszabály által megengedett maximális összeget biztosítja a részére: Tiszteletdíj: bruttó 585 000 Ft/hó (ez a főállású polgármesteri bér 50%-ának a 90%-a). Költségtérítés: a tiszteletdíj 15%-a, azaz havonta fix bruttó 87 750 Ft.Összesen: bruttó 672 750 Ft/hó.Egyéb: Cafeteria vagy jubileumi jutalom a társadalmi megbízatás jellege miatt nem jár, de a tisztség ellátásához szükséges technikai eszközöket (telefon, laptop) az önkormányzat biztosítja.
Gyomaendrődön a képviselők pontos havi tiszteletdíja a helyi rendeletben meghatározott szorzók és tisztségek alapján számítható ki, mivel a teljes összeget a betöltött bizottsági pozíciók határozzák meg. Havi tiszteletdíjak tisztségek szerint (Bruttó összegek) A helyi rendeletek és a hasonló kategóriájú kisvárosok gyakorlata alapján a képviselők az alábbi fix havi összegeket kapják feladataik után:
Bizottsági elnökök: kb. bruttó 250 000 – 270 000 Ft/hó.
Bizottsági tag képviselők: kb. bruttó 180 000 – 210 000 Ft/hó.
Alapdíjas képviselők (bizottsági tagság nélkül): kb. bruttó 110 000 – 120 000 Ft/hó.
Külsős bizottsági tagok (nem képviselők): kb. bruttó 50 000 – 65 000 Ft/hó.
Magyarországon a polgármesterek, alpolgármesterek és az önkormányzati képviselők díjazásának rendszerét a lakosságszám alapú kategóriák határozzák meg, amelyeket a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény (Mötv. és a választási törvény) szabályoz. A legutóbbi reformok alapján a polgármesteri illetményeket a KSH által közzétett bruttó nemzetgazdasági átlagkereset különböző szorzóihoz kötötték.
A törvényi kategóriák és a hozzájuk kapcsolódó díjazási elvek a következők:
1. Polgármesteri illetménykategóriák
A főállású polgármesterek alapilletményét a település lakosságszáma alapján az alábbi szorzók határozzák meg:
500 főig: a nemzetgazdasági átlagkereset 1,5-szöröse
501 és 1500 fő között: a nemzetgazdasági átlagkereset 1,75-szöröse
1501 és 5000 fő között: a nemzetgazdasági átlagkereset 2,0-szerese
5001 és 10 000 fő között: a nemzetgazdasági átlagkereset 2,25-szerese
10 001 és 30 000 fő között: a nemzetgazdasági átlagkereset 2,5-szerese
30 000 fő feletti települések: a nemzetgazdasági átlagkereset 3,0-szorosa
Megyei jogú városok és fővárosi kerületek: a nemzetgazdasági átlagkereset 4,5-szerese
Főpolgármester és vármegyei közgyűlési elnökök: a nemzetgazdasági átlagkereset 6,0-szorosa
Megjegyzés: A társadalmi megbízatású polgármesterek az adott kategóriára vonatkozó főállású illetmény pontosan 50%-át kapják tiszteletdíjként. Emellett minden polgármester az illetménye 15%-ának megfelelő fix költségtérítésre is jogosult.
2. Alpolgármesteri díjazás kategóriái
Az alpolgármesterek fizetése nem közvetlenül a lakosságszámtól, hanem a polgármester illetményétől függ, így közvetve szintén lakosságarányos:
Főállású alpolgármester: Illetményét a képviselő-testület mérlegeli, de annak összege kötelezően az adott település polgármesteri illetményének 70%-a és 90%-a között kell, hogy mozogjon.
Társadalmi megbízatású alpolgármester: Tiszteletdíja legfeljebb a társadalmi megbízatású polgármester tiszteletdíjának 90%-a lehet.
3. Önkormányzati képviselők tiszteletdíja
A képviselői tiszteletdíjak alapösszegét (az önkormányzati alapdíjat) az adott település képviselő-testülete határozza meg helyi rendeletben. Bár a pontos összegekről a testület dönt, a mozgásteret és a képviselő-testület létszámát (így a kereteket) szigorúan a törvényi lakossági kategóriák szabják meg:
Képviselői alapdíj: A tiszta képviselői munka díjazása.
Bizottsági tagsági/elnöki szorzók: Amennyiben a képviselő bizottsági tag vagy elnök, az alapdíj meghatározott százalékával (pl. +45% vagy +70%) növekszik a tiszteletdíja.
A törvény szabadságot ad a testületnek, de a kisebb lakosságszámú (pl. 10 000 fő alatti) településeken a költségvetési korlátok és a kisebb apparátus miatt az alapdíjak jellemzően lényegesen alacsonyabbak, mint a nagyvárosokban vagy a fővárosi kerületekben.

2026/05/09

16 év keserűsége, harcai, reményei, csalódásai 2026 05 09.

 Nézem itt sorban a reels videókat az új országgyűlés megalakulásáról, az új miniszterelnök megválasztásáról és beszédéről, a népünnepélyt a Kossuth téren.

...és elfog valami fura érzés amiben keveredik az öröm és a csalódottság a keserűség, aztán ledöbbenek az érzéseimen.
16 év keserűsége, harcai, reményei, csalódásai .......

Most ott a Kossuth téren nekünk lenne igazán jussunk ünnepelni. Nekünk akik 16 éven át vittük a bőrünket vásárra, szervezkedtünk, tüntetésekre jártunk, hittünk, bíztunk, csalódtunk és mégis újra hittünk, mentünk. Kik ünnepelnek helyettünk most ott? ... akik 14 éven át otthon ülve messiásra vártak. Ők megcsinálták KETTŐ év alatt egy fideszből importált vezérrel azt amire a mi ellenzékünk, mi képtelenek voltunk. Mert semmitérő szar vezetőink voltak akik elárultak, cserben hagytak minket. Szarok akik képtelenek voltak egy tisztességes összefogást összehozni. Szarok akik mindig egymást akarták legyőzni sosem a tróger orbánt. Szarok akiknek fontosabb volt "gyurcsányozni" mint "orbánozni". Szarok aki a budapesti székeikből osztották az észt, akik cserben hagyták, magukrahagyták a népet a saját közösségeiket. Szarok akik ha leereszkedtek a nép közé mint valami sztárok, akkor politikatudományos "szépbeszédeket" tartottak, de sosem a közösségek lelkesítéséről, sosem a teendőkről. Szarok akik unalmas beszédeket tartottak termekben és képtelenek voltak hitet adni, erőt adni, lelkesíteni. Szarok akik csak demokrata széplelkűsködtek. Szarok akik azt hitték és hitették el velünk, hogy orbán mocskos rendszere leváltható hangzatos szépbeszédekkel demokratikusan lelkesedés és hít nélküli szavazáson.

Mentünk és tettük, hittünk, bíztunk, csalódtunk újra és újra, aztán mégis újra mentünk és bíztunk. Én már többé nem!


Semmitérők vagytok mindenestől áruló mszp, belpesti suttyó momentum, bájvigyori karigeri féle mittudoménhogyhívnak titeket, a nagyságotokba belesüppedt dk . Mind ti okoztátok ezt. Megérdemlitek a sorsotokat.

Nem! Nem irigylem a most ott ünneplőktől! Nem irigylem! Megérdemlik, mert megcsinálták, mert volt aki hitet, lelkesedést adjon nekik, aki eltudta hitetni velük, hogy meg tudják csinálni és ők hittek, bíztak, megcsinálták. Megérdemlik azt az ünneplést.

Majd 50 év után úgy dobom el az elveimet ahogy eldobnak egy agyonhasznált már semmitérő rongyot. Mert mit értek az elveim? Mert minek ide elvek? Itt már nem elvek vannak, nincs már szükség rájuk....


Hogy méginkább lelkesedjen az ellenzék rajongótábora.
2014 óta számtalanszor leírtam, elmondtam, de mindig süket fülekre talált.
Az ellenzéki pártok ( most télleg el kell magyarázzam mit értünk ellenzéki pártok alatt? 😃 ) képtelenek voltak egy tisztességes összefogást összehozni, sem 14-ben, sem 18-ban, sem 22-ben. Mindig egymást akarták legyőzni és nem orbánt. Mindig fontosabb és első volt nekik a helyeken osztozkodás mint a teendők a feladatok és azokhoz megfelelő emberek megkeresése. Az ellenzék épp aktuális legerősebb pártja képtelen volt rendet tenni és inkább belement az osztozkodásba. Demokrata széplelkűsködő beszédeket nyomtak az helyett, hogy a híveiket a szimpatizánsaikat összehozzák, erősítsék, lelkesítsék, hitet és erőt adjanak. A "vidéket" elfelejtették, magárahagyták. Ha leereszkedtek a nép közé, akkor sem a nép volt nekik fontos, hanem a saját szereplési vágyuk, önmaguk megmagyarázása. Nem vették tudomásul, hogy a népnek nem politikatudományos beszédekre, bugyuta szlogenekre van szüksége, hanem megértésre, hitre, erőre, nem "sztárokra" hanem valódi vezetőkre akiknek eltudja hinni, hogy fontos, hogy van ereje, hogy képes rá.

És itt megint meg kell említenem a KIVÉTELT! 2022! Jakab Péter - Nép Pártján volt az egyetlen aki végig következetesen gerincesen tartotta magát az eredeti megállapodáshoz, nem hajladozott nem szédelgett ide oda és ehhez azóta is tartja magát. Na ezért IS tisztelem őt.
Ebből lett elege a népnek és ezért állt oda ahol ezt megkapta.
Na jöhetnek a rajongók De megint elmondom, leírom... a vakhit a föltételek nélküli rajongás a mindenre bólogatás sosem visz előre, CSAK konzervál. A vakhitű rajongó a mindenre bólogató semmivel nem különb itt mint amott.
Na lehet okádni. 🙂 de qrvára nem érdekel. Igazam volt és igazam lett. Ez van, tetszik vagy nem. 🙂

Budapest Kossuth tér 2026 05 09. Én is sokszor voltam ott és máshol más tereken valami és valakik ellen, valami és valakik mellett 2011-től éveken át. Most pedig itthon ülök bambán értetlenül, keseredetten, mert most nagyobbrészt azok ünnepelnek ott akik akkor éveken át otthon a foteljükben ülve rajtunk nevettek, rajtunk kárörvendtek. Ez pedig azok bűne akik 16 éven át képtelenek voltak összefogni, kiállni egymásért egymásmellett, mert helyeken funkciókon osztozkodtak, egymást akarták legyőzni, leváltani és nem a mocskos orbán rendszert.

2026/05/07

A "Miért bukott el az ellenzék a fehér foltokon?" című írásomhoz utószóként.

2022-ben volt esély, csakhogy akkor az ellenzék...nek magukat hazudók... alaposan elcseszték. Egy tisztességes összefogást sem voltak képesek összehozni. Funkciókon, kinek hány hely és milyen, hol volt a vitájuk főlényege és nem a teendők, az ahhoz legalkalmasabb emberek kiválasztása. Egymást akarták legyőzni és nem a fideszt. .... Tisztelet a kivételnek! ....Aztán amit az mszp a momentum a bájvigyori Karácsony féle mittudomén mi meg a balfasz MZP műveltek az betette a kaput a népnél. Ez IS jócskán hozzájárult a mostani eredményhez, mert a nép úgygondolta, elég ebből a teszetosza osztozkodó ellenzékből. Mint ugyanebben az írásomban ahonnan származik ez a részlet, leírtam, a népnek nincsenek elvei a nép CSAK érez. Elvei csak az egyénnek vannak ha vannak. A népnek most egyetlen határozott nem osztozkodó valaki kellett és ezt Magyar Péterben találták meg, nem érdekelte a népet, hogy honnan jött, csak az, hogy elzavarja az orbán bandát. Na meg meggyőző volt a nép számára a kiállása az országjárása a mindenhová is elmegy, hogy közösségeket épített, hogy fontosnak érezhette magát a nép. Elég volt a régi osztozkodókból, jöjjön az egyetlen az új. A nép most ezt érezte sajnos joggal.
Ui. Ebben sajnos mi is hibásak vagyunk, mert nem szóltunk rájuk időben, vagy ha szóltunk nem hatékonyan. Ők pedig az az ellenzék nem hallotta, nem akarta meghallani. Hányhatjuk most a haragunkat arra a népre, de előbb keressük magunkban a hibát, mi is, de az ellenzék "nagyjai" főleg kezdjék el de nagyon és gyorsan.

Nemazért már megint, de én szóltam, szóltam már jóval azelőtt, már évekkel azelőtt, de nem akarták meghallani, lehurrogtak. 


Még mielőtt itt is személyes sértettséggel vádolna bárki, - Nem személyes sértettség iratta velem, hanem az eljárás milyensége háborított föl. Mint írtam, ha tisztességesen szólnak, azt mondom, ám legyen. De lehet akár személyes sértettség is, ugyanis én a kezdetektől kőkeményen támogattam a DK-t, sőt még MSZP idején amikor arról volt szó, ki legyen Medgyessy után én voltam az egyik a kettőnkből Somogyban aki keményen Gyurcsány mellett érvelt Lampert Mónikával és az áruló Szili Katival szemben. Aztán nem ez volt az első csalódásom a DK-ban. A többi esetet is leírtam egy korábbi írásomban amire ezen írásom végén hivatkozok is.
Egyébként pedig az elhallgatás a mindenhez is jóképetvágunk a bólogatás sosem visz előre, az CSAK konzervál. Én ilyen voltam vagyok és maradok, elmondtam és elfogom mondani a kritikáimat mindenről is a sajátjaimról is. Lehet velem vitázni, ellenérvelni, de a számat befogni holmi mondvacsinált "ejjlegyünkjóindulatúak" szöveggel soha. Én így így láttam, így éltem meg sok év óta innen "lentről" sok sok éve igen aktívan politizálva aaaz emberek közt élve és velük beszélgetve őszintén.
Tessenek eljönni ide Békésbe és megtapasztalni mit NEMCSINÁLT itt évek óta a DK SEM. Nem véletlen, hogy az írásomnak amiből e részletek származnak azt a címet adtam, - "Miért bukott el az ellenzék a fehér foltokon?" Mert mi itt igenis fehér folt vagyunk az ellenzék a DK térképén is, mi itt a Békés 2 ogyvk.- ban pedig főleg a mi kisvárosunk Gyomaendrőd pedig még azon belül is az. Ránk csakúgy mellékesen látnak 4 évente egyszer egy kicsikét olyan "jééé ezek is léteznek?" alapon.
Megjegyzem az utolsó napig azaz a választások napjáig keményen kiálltam a DK mellett, mert bennem van becsület, és mint írtam, nem akartam rontani az esélyeit. Vitáztam, véddtem, érveltem a DK mellett az utolsó pillanatig.